top of page

Sympózium Vlnoplocha Common Space

Imerzné divadlo v Čechách a na Slovensku

Banská Štiavnica 12.- 15. 6. 2025
Imerzné divadlo v Čechách a na Slovensku

Sympózium sa zameria na rôzne aspekty imerzného divadla od dramaturgie, réžie, scénografie, cez hereckú tvorbu, úlohy diváka v imerznom prostredí,  trvalú udržateľnosť projektov, logistickú a manažérsku prácu až k teoretickým zamysleniam nad imerznou formou a jej možnom vývine. Prostredníctvom odborných prednášok, diskusií a príkladov z praxe poskytneme priestor na výmenu inšpirácií, skúseností a výziev, ktoré imerzná forma prináša. Sympózium pre vás pripravujú režiséri Klára Jakubová, Mila Dromovich a Jiří Honzírek v spolupráci s OZ Vlnoplocha. Prednášky povedú divadelníci a divadelníčky z oblasti praxe aj teórie.

Z verejných zdrojov finančne podporil a hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia. 

Program

Piatok 13. 6.

 
miesto: Art Cafe

9:30 – Úvodné slovo
10:00 – Mila Dromovich a Klára Jakubová / Divadlo Kosmopol/ Polydráma ako odraz doby /SK-CZ
11:00 – Marek Godovič / Stred záujmov /SK
12:00 – Obed
13:30 – Gábor Takács / Vzťah divadelného priestoru a participatívnych žánrov na príklade divadla Káva /HU
14:15 – József Czajlik a Miklós Forgács / Naše skúsenosti v Divadle Thálie: TIE (dramatická pedagogika) v kamennom prostredí /SK
15:00 – Daša Krištofovičová a Andrej Šoltés / Fake it till you make it /SK
15:30 – Diskusia
18:00 – Divadelné predstavenie Monopol (Chemická škola) /SK
22:00 – Koncert Old Shatterband & neformálne stretnutie (Art Cafe)

 

 

Sobota 14. 6.


miesto: Art Cafe

10:00 – Diskusia k predstaveniu Monopol 
10:30 – Ivo Kristián Kubák / Tygr v tísni/ Myslet prostorem: režijní a produkční metodika imerzivních projektů /CZ
11:30 – Marie Nováková / Tygr v tísni/ Labyrint příběhu / CZ
12:15 – Obed

 

miesto: Štiavnická obývačka

13:30 – Uršula Turčanová /DJGT Zvolen/ Imerzia v kamennom divadle /SK
14:00 – Lukáš Brychta / Pomezí/ Intimita a samota v imerzivním divadle I /CZ
14:45 – Kateřina Součková / Pomezí/ Intimita a samota v imerzivním divadle II /CZ
15:45 – Tom Ciller / Neprednáška o imerznom divadle /SK

16:15 - Pauza
18:30 – Jana Soprová / Divadlo, do kterého se ponoříte /CZ
19:30 – Zvnútra von: Kde sme a kam smerujeme v imerznej praxi /diskusiu povede Jiří Honzírek /SK-CZ
Večer – Neformálne stretnutie (Art Cafe)

 

 

Nedeľa 15. 6.

miesto: trasa Štiavnica – Eleuzína – tajch Vodárenská – Hájovňa

 

10:00 – Trasa komunitného života v Banskej Štiavnici 
    (Klára Jakubová, Mila Dromovich, Jiří Honzírek)
12:00 – Spoločný brunch & ukončenie sympózia

Na koho sa môžete tešiť :

Lukáš Brychta.jpg

CZ

Lukáš Brychta

Divadelní teoretik a praktik se zaměřením na současné interaktivní divadelní směry. Vystudoval obory Teorie a kritika, Divadelní tvorba v netradičních prostorech, Režie alternativního a loutkového divadla a Teorie a praxe divadelní tvorby na pražské DAMU, kde je kmenovým pedagogem na katedře Teorie a kritiky. V roce 2014 spoluzaložil divadlo Pomezí, které se zaměřuje na různorodé podoby současného interaktivního divadla a příbuzné umělecké směry. Zde působí jako člen uměleckého vedení a kmenový režisér. Podílel se například na oceňovaných inscenacích Pomezí (2016), Dům v jabloních (2018), My se neznáme (2020), Musí se žít (2022), Climax (2023) či Krásný nový den (2024).

CZ

Kateřina Součková

Kateřina Součková se věnuje divadelní dramaturgii, psaní dramatických a rozhlasových textů, zvukovým procházkám, a prozkoumávání nových divadelních forem. Je spoluzakladatelkou divadelní skupiny Pomezí.

Jako nezávislá dramaturgyně a scénáristka spolupracuje také s Divadlem Na Zábradlí, Divadlem v Dlouhé, Meetfactory, Činoherním studiem, Alfredem ve Dvoře, Jatky 78, aj.. Je součástí mezinárodní skupiny dramatiků Fabulamundi Playwriting Europe. Zabývá se výzkumem divácké recepce a externě vyučuje na DAMU.

Katerina Souckova.jpg
ikk-foto Linda Dobrovolná.jpg

CZ

Ivo Kristián Kubák

Absolvent oboru režie činoherního divadla na katedře činoherního divadla DAMU a oboru teorie a kritika na katedře teorie a kritiky DAMU, aktuálně čekatel doktorského studia a externí pedagog KČD DAMU. Spoluzakladatel divadelního souboru Tygr v tísni a ostrovní scény Divadlo VILA Štvanice, umělecký ředitel festivalu Antická Štvanice, člen uměleckého vedení přehlídky Císařovy nové šaty. Dvojnásobný kurátor Pražského Quadrienalle 2015 (projekt GOLEM Cube) a 2019 (projekt CAMPQ). Je editorem a spoluautorem knihy Imerzivní divadlo a média (Pražská scéna, 2015).  V roce 2020 režíroval slovenskou imerzivní inscenaci Tichá noc, tmavá noc v  Divadle Jozefa Gregora Tajovského ve Zvoleně a v roce 2022 v Hrzánském paláci v Celetné ulici v Praze imerzivní projekt Michail Bulgakov: Mistr a Markétka. Aktuálně připravuje divadelní imerzivní gamebook pro young adult publikum (projekt Na Mizině, Plzeň 2025).

IMG-20250407-WA0005_edited.jpg

SK

Mila Dromovich

Absolventka VŠMU, režisérka, dramaturgička a scenáristka. Po skončení štúdia vycestovala do Edinburgu, kde založila medzinárodné divadelné združenie Third Hand Thetre Company – Divadlo tretej ruky zamerané na fyzické divadlo, s ktorým uviedla dve inscenácie na Edinburgh Festival  Fringe (2007/2008). Po návrate na Slovensko sa presťahovala do Banskej Štiavnice, kde sa začala venovať site – specific tvorbe na špecifických lokáciách - opustených historických budovách, nádvoriach alebo vodných plochách tajchov. V roku 2019 v spolupráci s Klárou Jakubovú napísala scenár a režírovala imerznú polydrámu Kosomopol, ktorá získala cenu Nadácie Tatrabanky a stála pri zrode divadla Kosmopol. To sa zameriava na tvorbu imerzných polydrám v regionálnom prostredí na základe výskumu lokálnej histórie. V roku 2024 odpremiérovali druhú imerznú polydrámu Monopol. Mila sa okrem toho venuje televíznej a rozhlasovej scenáristike.

CZ

Klára Jakubová

Multižánrová umelkyňa, režisérka a herečka. Po štúdiu na Interaktívnych médiách Fakulty umenia a dizajnu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem sa zamerala na medziodborovú tvorbu prepájajúcu dokumentárny film, nové médiá a divadlo.

Spolu s Millou Dromovich tvorí autorské a režijné duo, v rámci ktorého realizovali imerzné projekty Kosmopol (2019) a Monopol (2024) a projekt Happy End (2020) na tajchu Klinger. Pôsobila a pôsobí v niekoľkých umeleckých platformách v Prahe (CIANT, Art Movement Praha, Divadlo Kampa, Anna Marešová Designers, Vlnoplocha) aj v Banskej Štiavnici, kde bola 2016 jednou z iniciátoriek česko-slovenského divadelného festivalu Vlnoplocha, ktorý má za sebou už osem úspešných ročníkov. Venuje sa aj dokumentárnemu filmu a spolupracuje na historických projektoch. Žije striedavo v Prahe a v Banskej Štiavnici.

klara_jakubova.jpg
Screenshot 2025-04-07 at 19.05.26.png

SK

Daša Krištofovičová

Scénografka, režisérka a autorka. Vyštudovala bábkarskú scénografiu na VŠMU a magisterské štúdium absolvovala na DAMU v Prahe. Pracovala na viac ako 120 inscenáciách v zriaďovaných aj nezávislých divadlách. Je spoluzakladateľkou divadla Prvý plán, kde pôsobí ako autorka, režisérka a scénografka. Pod hlavičkou divadla režírovala viacero inscenácií. Jednou z nich je Fake it till you make it. Imerizívna inscenácia, ktorá má formu divadelnej svadby, kde diváci majú možnosť na seba zobrať úlohu postáv. V rámci vlastnej tvorby sa venuje performatívnej animácii a live-cinema. Jej dielo OUEX, vytvorené pre festival Biela noc Bratislava, bolo premietané na historickú budovu SND a následne prezentované na Intercontinental Biennale v Kolumbii, Argentíne a Chile. Je tiež literárne činná, niekoľkonásobná laureátka súťaže Poviedka a ďalších literárnych ocenení na Slovensku aj v Čechách. V roku 2023 vytvorila kostýmy pre slovenský pavilón na Pražskom Quadriennale. Pôsobí ako majsterka dámskej garderóby v Slovenskom národnom divadle

SK

Andrej Šoltés

Je absolventom Katedry bábkarskej tvorby na VŠMU v Bratislave v odbore bábkoherectvo. Dva roky pôsobil ako herec v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre a dva roky študoval réžiu na Katedre alternatívneho a bábkového divadla na DAMU v Prahe. Spolupracoval s viacerými slovenskými a zahraničnými režisérmi. V divadle Kosmopol pôsobí ako herec v dvoch imerzívnych inscenáciách: Kosmopol a Monopol. Imerzívna inscenácia Kosmopol, v ktorej hrá postavu Platóna, získala v roku 2020 hlavnú cenu nadácie Tatrabanky v kategórii divadlo.

V roku 2012 založil divadlo ZkuFraVon, kde realizoval viacero hier pre deti a mládež. V roku 2021 vytvoril štvordielny bábkový seriál Založme si štát, z ktorého neskôr vznikla divadelná inscenácia Bol raz jeden štát (2024), v oboch tvorcovia zrozumiteľnou formou vysvetľujú fungovanie štátu. Pôsobí ako autor divadelných hier, režisér, herec. Venuje sa hlavne detskej a bábkovej tvorbe. Snaží sa detskému divákovi prinášať témy, ktoré nie sú v tomto type divadla zaužívané.

469633353_1293650808724075_2832137069637194641_n.jpg

CZ

Marie Nováková

Divadelní a rozhlasová dramaturgyně a autorka, absolventka oboru dramaturgie na katedře činoherního divadla DAMU. Spoluzakladatelka a umělecká šéfová nezávislého pražského divadelního souboru Tygr v tísni a Divadla VILA Štvanice. Umělecká ředitelka plenérového divadelního festivalu Antická Štvanice. Lektorka a spoluautorka edukativních bojovek Poklady starého Chebu. V umělecké tvorbě se zabývá adaptacemi a inscenováním literatury 20. a 21. století, antickým dramatem, tvorbou pro děti a mládež a divadlem v netradičních prostorech. Ve svých textech  reflektuje dramatické momenty moderních kulturních a politických dějin, nabízí pohled vybočující ze stereotypních výkladů díky příběhům a postavám na okraji.

masa_1.jpg
Fotó - Czajlik - Kudász (1).jpg

SK

József Czajlik

Divadelný režisér, ktorý svojou tvorbou prekračuje hranice jazykov a kultúr. Pôsobil v popredných divadlách na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku i Srbsku, kde inscenoval široké spektrum diel od klasických autorov po súčasné hry. Výrazne sa venuje témam menšinovej identity, spoločenským otázkam a hľadaniu nových spôsobov komunikácie s divákom. V rokoch 2002 – 2006 bol interným režisérom v budapeštianskom divadle Bárka, v roku 2007 spoluzaložil umelecký ateliér EPOPTEIA a od roku 2012 pôsobí ako riaditeľ Divadla Thália v Košiciach.

Jeho inscenácie získali uznanie na domácich aj medzinárodných festivaloch, pričom sa vyznačujú silnou vizuálnou poetikou, moderným prístupom k dramatickým textom a intenzívnou prácou s hercom.  Ako režisér sa snaží vytvárať dialóg medzi tvorcami a divákmi. Participatívnym a imerzným divadlom sa intenzívne profesne zaoberá od roku 2011

SK

Miklós Forgács

Dramatik, dramaturg a režisér, ktorý píše po slovensky aj po maďarsky. Študoval réžiu na VŠMU v Bratislave pod vedením Ľubomíra Vajdičku. Je autorom rozhlasových hier Tí samodruhí a Beštia bar, monodráma Potat(a)o bola uvedená na festivale Divadelná Nitra. Pod pseudonymom Mikuláš Hoblina Šahanský napísal hru Krajina nepokosených lúk, ktorú uviedlo Divadlo Pôtoň, a neskôr ju adaptoval aj Slovenský rozhlas. V súčasnosti pôsobí ako dramaturg v Divadle Thália v Košiciach. V Košiciach uviedol aj svoju hru Si zradca, Halász! so súborom Teatrovás. Pre Mestské divadlo Žilina napísal frašku Bezzubatá, režírovanú Eduardom Kudláčom. V spolupráci s Bélom Faragóm vytvoril hudobno-divadelný projekt Dnes už nikam nejdeš (poviem to piesňou). Spolu s bratom Andrásom Forgácsom pripravil koncertné predstavenie Čuk a Gek – Exkurzia: otec. Prekladá aj hry súčasných slovenských autoriek a autorov do maďarčiny

.

Forgacs-Miklos-1535x2048.webp
Screenshot 2025-04-07 at 19.33.45.png

HU

Gábor Takács

Herec, pedagóg a zakladateľ nezávislého divadla Káva v Budapešti, kde pôsobí aj ako riaditeľ. Jeho hlavnou činnosťou je tvorba a realizácia komplexných divadelných produkcií v oblasti divadla vo vzdelávaní (TiE) a dramatických programov (DiE) pre deti a mládež. Okrem toho sa venuje komunitnému divadlu pre dospelých, vedie workshopy a tréningy, zapája sa do medzinárodných projektov, publikuje odborné knihy a podieľa sa na filmovej tvorbe. V posledných rokoch pôsobil ako pedagóg divadelných a dramatických disciplín na viacerých vysokých školách, vrátane Wesley János Pastoral Training College, Univerzity umení v Târgu Mureș, Katolíckej univerzity Pázmány Péter a FreeSZFE. V divadle Káva je nielen herec a dramatický pedagóg, ale aj člen manažmentu, kde zodpovedá za odborné smerovanie divadla a získavanie finančných prostriedkov. Vo voľnom čase sa venuje rodine a fotografii. Za svoju prácu získal viaceré ocenenia, medzi nimi Pannon Role Model Award (2007), Wlassics Gyula Award (2010) a Mezei Éva Award (2022).

.

SK

Tom Ciller

Scénograf, ktorý svoju tvorbu zameriava na scénické a kostýmové výpravy pre divadlá rôznych žánrov, vrátane činohry, opery, muzikálu ako aj tanečného a bábkového divadla. Počas svojej kariéry spolupracoval s mnohými renomovanými divadlami, ako sú Národné divadlá v Prahe, Brne a Bratislave a jeho práca bola ocenená prestížnymi divadelnými cenami. Jeho najznámejšie diela zahŕňajú scénografie k inscenáciám ako Úklady a láska (SND), Tisíc a jedna noc (ND Praha), za inesnácie Arabská noc (SND),  Leonce a Lena (SND) a Svedectvo krvi (ND Košice)  získal cenu DOSKY za scénografiu. V rámci presahov k imerznej forme spolupracoval na inscenáciách Princípy newspeaku (Štúdio 12) a Desatoro (SND). Pre  divadlo Kosmopol vytvoril scénografiu k ich poslednej imerznej polydráme Monopol. Jeho tvorba vyniká nielen precíznosťou a detailom, ale aj schopnosťou vytvárať pôsobivú atmosféru, ktorá divákov vtiahne do deja. Okrem divadelnej tvorby sa venuje aj výtvarnému umeniu a grafickému dizajnu.

.

Screenshot 2025-04-07 at 20.07_edited.jp
URŠUĽA TURČANOVÁ portrét.jpg

SK

Uršula Turčanová

Dramaturgička, dramatička, lektorka dielní kreatívneho písania. Vo svojom domovskom Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene pôsobí od roku 2004. Popri tvorbe inscenácií sa podieľa na profilových podujatiach divadla, je súčasťou tvorivého tímu medzinárodného festivalu Zámocké hry zvolenské aj environmentálneho programu divadla. V súčasnosti sa vzdeláva v oblasti dramatoterapie a storytellingu.

CZ

Jana Soprová

Po studiu na katedře divadelní vědy FF UK v Praze, obor dějiny a teorie divadla a filmu (absolutorium 1984) už 40 let spolupracuje jako divadelní kritička a publicistka s různými druhy médií (Česká televize, Český rozhlas, Divadelní noviny, Lidové noviny, Taneční zóna ad.). Jako pedagog působila přes dvacet let na VOŠH a šest let na katedře nonverbálního herectví HAMU. Zajímá ji jak české, tak zahraniční divadlo, klasika i alternativa, divadlo profesionální i amatérské.  Kromě klasického divadla vyhledává netradiční divadelní aktivity (je členkou poroty Alternativní Thalie), autorkou knihy Odin Teatret spoluautorkou odborných knih Proměny nonverbálního divadla a Tváře alternativy.

foto-Soprova_edited.jpg
Marek Godovič (1)(2) (1).jpg

SK

Marek Godovič

Je absolventom VŠMU v odbore divadelná veda a polonistika a FAMU v odbore scenáristika a dramaturgia. Študoval aj na Escola Superior de Teatro e Cinema v Lisabone a Jagielońskej univerzite v Krakove. Ako autor, dramaturg a scenárista spolupracoval s divadlami a rozhlasom (FAMU, Český rozhlas, RTVS). Pôsobil ako dramaturg v Štúdiu 12 (2011–2018) a od roku 2011 pracuje v Divadelnom ústave. Doktorát získal na VŠMU (2017). Publikoval recenzie a kritiky v KoD, SME, Pravde či RTVS. Je členom Slovenského centra Asociácie divadelných kritikov, zameriava sa na súčasnú drámu a tanec.

CZ

Jiří Honzírek

V rámci studia dramaturgie a režie na Divadelní fakultě JAMU v Brně absolvoval dva semestry v německé Folkwang Hochschule Essen a stipendia na holandské Hoogeschool voor de Kunsten. Po absolvování akademie založil se spolužáky v roce 2006 nezávislé Divadlo Feste, v němž působí dodnes. Píše scénáře, režíruje inscenace, facilituje horizontální projekty. Pracuje velmi rád klasickým způsobem s hereckými kolegy a kolegyněmi na tradičních, činoherních formátech v pravidelných divadelních prostorách. Stejně tak rád působí ve veřejném prostoru měst formou site specific divadla. Tato forma divadelní práce je stále častější, protože Divadlo Feste nemá stálý prostor. V rámci postgraduálního studia na brněnské JAMU píše disertační práci reflektující současný stav site specific divadla a jeho vlastní práci na tomto poli. První díl symposia COMMON SPACE vznikl právě pro potřeby této disertační práce.

Jiří.png

Open Call formulár – Vlnoplocha sympózium Common Space


Termín konania: 13.–15. jún 2025

Miesto: Banská Štiavnica


Milí záujemcovia a záujemkyne o divadlo, pozývame vás na divadelné sympózium Common Space, ktoré organizuje občianske združenie Vlnoplocha.


Naším cieľom je budovať spoločný priestor pre dialóg, výmenu skúseností a vznik nových spoluprác.


Formulár je určený pre:


  • odborníkov a odborníčky z oblasti divadla a performatívneho umenia,

  • študentov a študentky divadelných škôl,

  • širšiu verejnosť so záujmom o tému a aktívnu účasť.


Prosíme, vyplňte formulár, aby sme vedeli lepšie naplánovať sympózium.


Počet účastníkov sympózia je obmedzený. Účastníci, ktorí sa zaregistrujú medzi prvými pätnástimi, budú mať možnosť absolvovať sympózium zadarmo a navštíviť imerznú polydrámu Monopol (13. 6. 2025) za polovičné vstupné – 20 EUR.


Hľadáme 6 zapálených študentov, ktorých motivačné texty nás oslovia! Pre vybraných zabezpečíme vstup na Monopol, ubytovanie a stravu počas celého sympózia zadarmo.


Ostatní študenti, ktorí sa zaregistrujú medzi prvými desiatimi, budú mať možnosť navštíviť predstavenie Monopol zdarma.


Uzávierka prihlášok: 10. máj 2025

Vaše pôsobenie (vyberte jednu možnosť):
odborník / odborníčka z oblasti divadla
študent / študentka divadelnej školy
verejnosť / záujemca o tému
Máte záujem zúčastniť sa imerznej polydrámy Monopol (13. 6.) ako súčasti programu sympózia? (predstavenie je súčasťou večerného programu a koná sa v Banskej Štiavnici)
Ano
Nie
Potrebujete pomôcť s ubytovaním počas sympózia v Banskej Štiavnici? (v prípade záujmu vám pošleme tipy alebo odporúčania)
Áno, budem rád/rada za pomoc
Nie, ubytovanie si zabezpečím sám/sama
logá na plagát sympozium 3.jpg
bottom of page